Eşsizlik Fenomeni

EŞSİZLİK FENOMENİ

brain_1Yaklaşık 1,4 kilogram ağırlığında ve jölemsi bir dokuya sahip olan insan beyni, yüz milyara yakın nörondan oluşuyor. Nöronlar beynimizin hücreleri. Zihin ise bu hücreler arasındaki bağlantılarda yaşıyor. Bu bağlantılara da sinaps diyoruz. Beyin her saniye milyonlarca yeni bağlantı kuruyor. Bu bağlantıların yapısı ve kuvveti hiçbir insanda aynı değil.  Eşsizliğimizin sadece tür olarak değil, birey olarak da başladığı nokta tam olarak burası.

 

Amerika Birleşik Devletleri Wayne Üniversitesi nöroloji profesörü Dr. Harry Chugani şöyle diyor: “(Beyinde)Trafiğin en yoğun olduğu yollar genişletilir. Nadiren kullanılan yollarsa bakımsızlaşır.” Ergen bir birey bu nedenle üç yaşındaki bir çocuğun yarısı kadar sinaptik bağlantıya sahiptir. İnsan büyüdükçe yapmış olduğu bağlantı sayısını azaltır, bir nevi sadeleştirme yapar. Her birey genetik mirası, yetişme tarzı ve deneyimleri sonucunda kendi “yol”larını belirler ve eşsiz bir ağa sahip olur. Bu ağı, zihinsel süzgeç olarak tanımlıyoruz.

640_london-taxisLondra’daki taksi şoförleri, deneyimin beyni nasıl şekillendirilebileceğini anlamak açısından önemli bir açılım sunuyorlar. Neden Londra? Çünkü burada taksi şoförü olabilmeniz için yasa gereği ciddi bir sınavdan geçmeniz gerekiyor. Bu sınav, dört yıllık bir hazırlık gerektiriyor. Dersler, saha gezileri ve incelemeleri sonucunda sınava giriyorsunuz. Peki, bu sınavın zihinsel süzgeçle ne ilgisi var?

 

eleanor_wtvm052013Dr. Eleanor Maguire ve ekibi, ileri görüntüleme ve tarama teknolojilerini kullanarak yaptıkları incelemeler sonucunda ilginç verilere ulaştılar. Verilere göre beynin en eski kısımlarından olan, hafıza ve yön bulmada önemli rol oynayan hipokampus taksi şoförlerinde normal insanlarınkinden daha büyüktü. Dahası, hipokampusun büyüklüğü mesleği icra süresi ile doğru orantılıydı. Yani bir taksi şoförü ne kadar uzun süre çalıştıysa hipokampusu da o kadar büyük oluyordu. Dr. Chunagi’nin dediğine uyarlarsak, hipokampus bölgesi çok kullanıldığı için buradaki yollar genişlemişti. Araştırmanın gösterdiğine göre nadiren kullanılan yollar da bakımsızlaşmıştı. Aynı sürücüler yeni bilgileri hatırlamaları istendiğinde düşük performans sergiliyorlardı.

Beyindeki eşsiz ağ kişilik oluşumumuzda da en büyük etkenlerden biri. Eğer genetik yapımız ve çevre şartlarımız bize sorunla baş etme mekanizması kazandıracak şekilde gelişmişse, problemlerden korkmayan ve çözüm üreten birisi oluyoruz. Eğer kendimizi ifade etme şansını yeterince bulamamışsak, ya yanlış yerde yanlış kelimeleri kullanıyor ya da tek söz dahi edemiyoruz. Bu eşsiz ağ bizim zihinsel süzgecimiz. O da parmak izimiz, retina yapımız ve el damarlarımızın yapısı gibi dünyada sadece bize özgü. İnsanların davranışlarında ve tepkilerinde sonsuz bir çeşitlilik olmasının nedeni de zihinsel süzgeçlerinin birbirinden farklı olması. Bu fark, olayları değerlendirme ve harekete geçme şeklimizi belirliyor. Zihinsel süzgecimiz hayata bakışımızı ve yaşamımızı kontrol ediyor, derinden etkiliyor.

Biz GeniuSpy’da yaptığımız çalışmalarda öncelikle öğrencilerimizin zihinsel gelişim grafiklerini belirleriz. Bu eşsiz yapıyı ortaya çıkardıktan sonra zihinsel gelişimin dengeli ve tutarlı olması için bireye özel program yaratır, programın katkılarını bilimsel alanda geçerliliği kanıtlanmış uluslararası envanterlerle takip eder, ailelere de bu konuda danışmanlık yaparak destek veririz. Bu sayede bütüncül, dengeli ve tutarlı gelişimin önünü açar, edilgen değil etkin öğreniciler yaratırız.