mathgeni

 

“Matematik sayılarla, eşitliklerle, hesaplamalarla ya da algoritmalarla ilgili değildir. Anlamayla ilgilidir.”
William Paul Thurston

GeniuSpy Düşünme Becerileri Merkezi’nin MathGeni programı, tam olarak yukarıdaki söz temel alınarak hazırlandı. İlkokul öğrencilerine hitap eden bu program, çocukları 32 oturum süren maceralı bir matematik yolculuğuna çıkarıyor.

 

MathGeni Ne Yapar?

2

Hepimiz okulda % hesabı yapmış, onlarca problem çözmüşüzdür ama bir mağazanın vitrininde yazan “%50 + %20 indirim” kimimize %70, kimimize %60 indirimi ifade eder.% problemi çözebilmekle %’yi hayatta kullanabilmek işte bu %10’luk farkta gizlidir. Bu fark, bilgiyi almak ve işlemek arasındaki farktır.

MathGeni ile çocuklar bilgiyi işlemeyi öğrenirler.

 

Toolbox1“Pazartesi gününden 2 gün sonraki günün hemen ertesi gününün 2 gün önceki gününden sonraki günden 3 gün sonra gelen gün bugünse, dün hangi gündü?”

Biz MathGeni’de öğrencilerimizin alet çantasını doldururuz. Bu alet çantası sadece matematik problemlerinde değil; ana dil ve yabancı dil başta olmak üzere tüm derslerde ve hayatta kullanılabilecek stratejileri içerir. Yukarıdaki soruyu parçalama metodu, 1 diğerini somutlaştırma yöntemi, farklı 1 diğer soruyu ise görselleştirme yaklaşımı kullanarak çözeriz. Ve inanın, çözeriz!

 

1Şimdi şu 3 soruya bakalım:

1-Toplam fiyatları 110 $ olan 1 beyzbol topu ve 1 beyzbol sopası var. Sopa toptan 100 $ daha pahalıysa top ne kadardır?

2- 5 makine 5 ürünü 5 dakikada çıkarıyorsa, 100 makina 100 ürünü kaç dakikada çıkarır?

 3- 1 gölde nilüfer yaprakları var. Bu yapraklar her gün, 1 önceki güne göre 2 katına çıkarak çoğalıyor. Gölün tamamı 48.günde nilüferle kaplanmışsa, yarısı kaçıncı gün nilüferlerle kaplanmıştır?

Yukarıda gördüğünüz  3 soru CRT (Cognitive Reflection Test) isimli ciddi bir çalışmaya ait. Ve cevaplar sırasıyla 10,100,24 değil. CRT planlama, veri izleme, hızını kontrol edebilme alanlarını ölçüyor. Ama bizim toplumumuzda hıza güzelleme yapmak adettendir. İlk bitiren yıldız alır, teneffüse erken çıkar, alkışlanır.

MathGeni’de durum böyle değil. Biz bu programla çocuklara önce anlayıp sonra çözüm yolu belirlemeyi, adım adım sonuca gitmeyi, son olarak kontrol etmeyi öğretiriz. MathGeni’nin sistematiği budur.

 

solveMatematik problemini çözmüş bir öğrenci ile öğretmeni arasındaki diyalog:

Öğretmen: Demek bitirdin. İlk olarak

toplamışsın.  Neden?

Öğrenci: Çarpacaktım, değil mi?

Öğretmen: Niye böyle düşündün?

Öğrenci: Yok, bölmem lazımdı galiba.

Öğretmen: Sebep?

Öğrenci: Tamam, kesin çıkaracaktım.

 

4 işlem değil, 64 işlem olsa, bu diyalog bir o kadar tekrarlanır. Kolay sorularda da benzer diyaloglar yaşanıyor. “Bu soruda kesin bir şey var” popüler öğrenci cümlelerinden biri.

Bilmek ve biliş üstü bilgiye sahip olmak arasındaki fark, burada ortaya çıkıyor. Biz MathGeni’de neyi neden yaptığını bilen, kendinden emin, bilinç seviyesi yüksek öğrenciler yaratıyoruz

 

MathGeni Ne Kazandırır?     

5

  • Oyunlarla matematiği sevdirir.
  • Analitik düşünme becerisini geliştirir.
  • Kişiye özgüdür. Herkesin kendi hızında ilerlemesini sağlar.
  • Uygulama içeren çalışmalarıyla, matematiğin hayat içindeki işlevinin anlaşılmasını sağlar. Mantığa hitap eder.
  • Alışılmış kalıplara ek olarak farklı stratejiler öğretir. Esnek düşünme becerisini geliştirir.
  • Adım adım planlamayı öğretir; sıralı işlem becerisini geliştirir.
  • Her oturum sonrası velilere verilen geri bildirim, öğrenci gelişiminin adım adım takip edilmesini sağlar.