sınavlar nereye gidiyor

osym alper

Bu soru ÖSYM’nin sitesinden aynen alındı, 2014-2015 üniversite giriş sınavının birinci basamağında sorulan sorulardan bir tanesi. Uzmanlar, bu ve benzer soruların öğrencilerin karşısına daha çok çıkacağını öngörüyorlar. Soruya baktığımızda ise şunu fark ediyoruz: Bu soruda öğrencinin, düşünme becerilerini kullanarak çözüme ulaşması bekleniyor. Hız problemleriyle ilgili formüller burada işe yaramıyor (Cevap 7.45 değil). Benzer bir yaklaşım birinci dönem yapılan Teog sınavında da söz konusuydu. Örneğin Türkçe sorularının büyük çoğunluğu mantık ve muhakeme içeren sorulardı. Doğrudan bilgiyi ölçen oldukça az soru vardı. Bu bağlamda değerlendirme yaptığımızda, öğrencileri düşünme becerilerini kullanacakları, onları veri izleme, yazma ve kontrol mekanizması anlamında aktif tutacak yöntemlerle yetiştirmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Ama bu, çocuklara sürekli test sorusu çözdürerek üstesinden gelebileceğimiz bir iş değil. Maalesef çok aileye ve eğitimciye zaman kaybı gibi geliyor ama bizim GeniuSpy’da üzerinde titizlikle durduğumuz bir konu var: Oyun oynamak…

Bireylerin zihinsel gelişimlerini sağlamak, beyin hareketlerini değiştirmekle olur. Bunu en elverişli şekilde yapabilmenin yolu ise oyunlarla eğitim vermektir. Oyun terapisinin temel taşlarını yerleştiren Garry L. Landreth’ın ifadesiyle “Balık yüzer, kuş uçar, çocuk oyun oynar”. Oynanan oyunların doğal çekiciliği ortaya akıcı fikirler, strateji değiş-tokuşları ve canlı bir eğitim atmosferi ortaya çıkarır.

O yüzden çocuklarla bol bol oyun oynayın. Hem kaliteli zaman geçirmiş hem de çocuğunuza etkin şekilde zihnini geliştirme şansı vermiş olursunuz. Bu arada, kendinizin de gelişeceğini unutmayın:)